Mandala Pont
- az üvegre festett harmónia
Jutalmazd meg magad és szeretteidet harmóniával!
"Kelet Varázsa"
kék, türkizzöld mandala - egyedi, kézzel festett üveg ablakdísz, fényfogó
unique glass painted mandala suncatcher
unique glass painted mandala suncatcher
unique glass painted mandala suncatcher
unique glass painted mandala suncatcher
Amikor elkészültem ezzel a mandala fényfogóval, rájöttem, hogy egyszerre hordozza a keleti és a kelta jegyeket (mind színek, mind formák tekintetében), és talán épp ettől lett olyan megkapóan magával-ragadó ez a munkám.
Ez az ablakdísz (angolul a találó ’suncatcher’ - "fényfogó" nevet kapta ez a dísztárgy) akár faliképként is funkcionálhat, de a rajta átsütő napfény játéka teszi igazán különlegessé.
A mintát úgy terveztem, hogy akár melegebb, akár hidegebb színekkel is funkcionálhat.
Eredetileg narancs-lila tónusokban gondolkodtam, de végül a kék-türkiz színek mellett döntöttem, mert úgy éreztem, hogy ezzel a mandalával a torok-csakrát kívántam erősíteni.
Élénk, erőteljes színeket használtam, melyeket itt-ott lágyabb árnyalatokkal emeltem ki, hogy a napfény hatását a lehető legjobban kiaknázzam. A mintákat arany kontúrral és arany gyöngytollal díszítettem.
Egy kis szimbolika:
A különböző kékek - a halvány türkizkéktől az extra sötétkékig, és türkizzöld (kékbe hajló zöld) a harmóniát, ellazulást, elégedettség érzését hivatottak szolgálni, az árnyalatok sokfélesége a nőies (éjkék) és férfias (égkék) jeleket is hordozzák.
A görbe ívek, szirmok az energiát, az élet áramlását, a szeretetet, harmóniát, magát az életet szimbolizálják.
Négyes szimmetriájával a határozottságot erősíti.
Minden egyes mandalám, mint ez az ablakdísz is, különleges stílusban készült, saját terv alapján, tisztított térben, ráhangolódással (meditációs zene, füstölő, stb. alkalmazásával).
Pár szóban a mandalákról:
A mandaláknak a keleti és a nyugati kultúrákban, díszítőművészetekben fontos szerepük volt, ma is igen sokszor használják.
A mandala kifejezés a szanszkrit nyelvből származik. Jelentése: kör, ív, körszelet, korong; más vélemények szerint jelentése az elmével is kapcsolatban áll (manas = elme).
Maga a mandala évezredek óta használatos meditációs eszköz, eredetét tekintve leginkább a buddhista tibeti és indiai kultúrához köthető. A meditáció során a mandala alkalmazásának célja, hogy harmóniát teremtsen a külső elemek és belső tudatszintek között, segítse a meditálót abban, hogy megtalálja a tudatosság egységét, és helyreállítsa benne a dolgok ideális rendjét.
A mandala a világegyetem képe, a kiáradás és visszaolvadás folyamatában megjelenítve, az ember potenciálisan megvalósítható legmagasabb tudatállapotának képi kifejezése. A mandalával történő meditáció során a cél: elfoglalni a mandala megszentelt, mágikus körének közepét (ezáltal a mikro- és makrokozmosz azonosságának felismerése, a szeretetteljes együttérzés, a bölcsesség és az erő).
A mandalák, mint a világegyetemet kicsinyítve jelképező ábrázolások, ismétlődő harmonikus mintáival nyugtatják, regenerálják az embert. Egyre több kutató szerint létezésük sokkal ősibb, mint gondoljuk, mivel a természet alkotta formáktól elkezdve az ősi kultúrák rajzain keresztül számtalan helyen felfedezhetjük őket. Az embert ösztönösen vonzzák az ősi szimbólumok, így a mandala is, melynek legegyszerűbb formája, a kör tulajdonképpen a teremtés alapszerkezete, az egységet és örök életet szimbolizálja.
A mandala az ember potenciálisan megvalósítható legmagasabb tudatállapotának képi kifejezése. Célja megtalálni a tudatosság egységét, és helyreállítani az emberben a dolgok ideális rendjét. (Segítse az elmélyülést, megállítsa a gondolat-zuhatagot.)
A mandala egy út, melyet, ha követünk, megtalálhatjuk saját magunk középpontját; épp ezért érdemes saját mandalát készítenünk, vagy személyre szabott mandalát készíttetnünk.